Cez koho investovať? Porovnanie brokerov

Uvažujete nad možnosťou investovania svojich úspor a už ste si dokonca vybrali investičný produkt, ale rozmýšľate cez koho investovať? Brokerov ponúkajúcich platformu, cez ktorú môžete nakupovať akcie firiem, dlhopisy, komodity ako zlato, striebro či ropa či rôžne ďalšie formy investičných aktív sú doslova stovky. V tomto blogu sa zameriavame porovnanie brokerov a na výber vhodného brokera na základe rôznych foriem a stratégii investovania.

Kto je to broker?

Broker je spoločnosť, ktorá je oprávnená obchodovať na kapitálových trhoch a prostredníctvom jej platformy môžu klienti uzatvárať transakcie a obchody na burze. V súčasnosti je najpraktickejšie obchodovať prostredníctvom internetovej platformy daných brokerov.

Podľa akých faktorov si treba vybrať brokera?

  • Výška poplatkov
  • Trhy, na ktorých je možno obchodovať
  • Ochrana účtu a bezpečnosť
  • Rozsah investičných produktov
  • Menové konverzie
  • Minimálny vklad
  • Dodatočné služby
  • Zákaznícky servis a podpora

Poplatky

Faktory, ktoré treba zohľadniť pri výbere brokera, cez ktorého budete investovať svoje peniaze sú zoradené od najdôležitejšieho. Poplatky brokera môžu mať rôznu formu, najbežnejší je poplatok za transakciu, ktorý môže byť fixný alebo variabilný. Fixný poplatok predstavuje určitú čiastku za nákup alebo predaj nejakého investičného aktíva (akcie, dlhopisu, ETF,…) a variabilný poplatok zvyčajne predstavuje percento z veľkosti transakcie, čiže poplatok sa líši v závislosti veľkosti investície. Brokerské spoločnosti si taktiež v niektorých prípadoch pýtajú peniaze za vedenie účtu. 

Dostupnosť trhov

Ďalšou oblasťou, ktorú treba zvážiť predtým ako sa rozhodnete založiť investičného brokera je predstava na akých trhoch plánujete investovať. Najväčšie akciové burzy na svete (USA– NYSE, Nasdaq) je samozrejmosť u každého brokera, avšak ani tu nenájdete všetky spoločnosti a navyše nie je možné obchodovať v eurách a tak musíte podstupovať menové riziko. Preto by Váš broker mal poskytovať prístup aj k burze, kde Vám bude umožnené investovať v mene vašej krajiny. A tak ďalšie dôležité trhy, kú ktorým by investor mal mať prístup sú najväčšie európske burzy – Londýn a Frankfurt, na ktorých nájdete všetky významnejšie európske spoločnosti, ktoré môžu chýbať na burze NYSE. Ďalšími menej významnýmmi trhmi v Európe sú: XETRA, Paríž, Miláno, Amsterdam,…V Ázii sú najväčšími burzami Singapur, Hong Kong, Šangaj,..

Ochrana a bezpečnosť

V zásade sú brokerské spoločnosti vcelku bezpečné z dôvodu vysoko regulovaného odvetvia keďže sú pod dohľadom národných bánk, avšak aj tu platí, že čím známejšia a väčšia brokerská spoločnosť, tým lepšie. Takmer každý väčší broker ponúka v rámci svojich služieb aj poistenie konta v prípade platobnej neschopnosti a to vo výškach niekoľko stotisíc eur.

Rozsah investičných produktov

Plánujete investovať do rôznych investičných aktív? Potom by ste si mali nájsť takého brokera, ktorí Vám umožňuje nakupovať všetky tieto aktíva pod jednou strechou, aby ste si nemuseli kupovať akcie na jednej platforme, komodity na inej a kryptomeny na ďalšej. Taktiež je dôležité či máte prístup k zložitejším investičným nástrojom ako sú swapy, futures či opcie.

Menové konverzie

Môžu nastať situácie, kedy budete musieť vymieňať nejakú menu za inú, napr. eurá za doláre, aby ste mohli nakúpiť akcie firmy, ktorá je obchodovaná iba na americkej burze v dolároch. Pri takýchto prevodoch je dôležité, aby poplatky za menovú konverziu boli čo najnižšie, pretože u niektorých brokerov sa poplatky za výmenu meny šplhajú až do výšky 3-4%, čo je výška, ktorá Vám významne ovplyvňuje náklady na investíciu a znižuje výnos z nej.

Minimálny vklad

Niektorí brokeri požadujú minimálny vklad pre založenie investičného účtu, avšak väčšina brokerov nemá takúto požiadavku, tak prečo si nenájsť takého brokera, ktorý Vás nebude obmedzovať povinnými kvótami?

Dodatočné služby

Pre niektorých investorov môže byť taktiež dôležité či im broker ponúka ďalšie služby, ktoré by umožnili investorovi lepšie rozhodovanie pri nákupoch investicií, napr. Fundamentálne a technické analýzy, zasielanie noviniek o firmách vo Vašom portfóliu, prehľad hlavných ukazovateľov pri jednotlivých investičných aktívach, atď.

Zakaznícky servis a podpora

Problémy s účtom, otázky ohľadom poplatkov, atď. Vždy je dobré, ak Vám broker umožňuje technickú podporu, resp. Vám vie odpovedať na Vaše otázky kvalifikovaný personál.

Porovnanie brokerov:

Komplexné porovnanie brokerov

Výber optimálneho brokera

Revolut, eToro alebo Degiro pre obchodovanie v menšom rozsahu

Pre investorov, ktorí sú začiatočníci, resp. obchodujú len v malom objeme sme za najvhodnejších brokerov zvolili relatívne nové platformy eToro, Revolut, resp. holandské Degiro, ktoých hlavná výhoda sú nulové alebo minimálne poplatky. Platformy sú jednoduché a prehľadné čo určite ocenia nováčikovia v investovaní. Brokeri Degiro a eToro ponúkajú na rozdiel od platformy Revolut (akcie, kryptomeny) relatívne široké portfólio investičných produktov. Malou nevýhodou brokera eToro je  minimálny vklad vo výške 200 € a poplatok 25 € za výber peňazí z brokerského účtu. Naopak výhodou je možnosť sledovať portfólio iných investorov. Kvôli širšej škále investičných aktív a dostupnosti trhov by sme za najlepšieho brokera označili Degiro, ktorý však nepôsobí na Slovensku a účet si môžu vytvoriť iba rezidenti krajiny, v ktorej firma podniká. Ak máte trvalé bydlisko napr. v Česku je možné si v Degiru otvoriť účet, ak nie, odporúčame platformu eToro, ktorú taktiež uprednostnia investori, ktorí plánujú obchodovať na forexe.

Nízke poplatky a zároveň veľké možnosti – Lynx

Ak ste investor, ktorý investuje na viacerých trhoch a do rôznych aktív, vhodný broker môže byť Lynx, ktorý láka investorov na nielen nízke poplatky. Vklady sú poistené minimálne vo výške 85 000€, zákaznícky servis a aj ďalšie brokerské služby sú na výbornej úrovni a taktiež Lynx ponúka jednu z najširších možností investovania. Nevýhodou môže byť pomerne väčší počiatočný vklad, ktorý je vo výške $2 000, resp. ekvivalent v eurách. Avšak tohto brokera odporúčame skúsenejším investorom, pre ktorých by takýto vklad nemal byť problém.

Pre aktívnych investorov – Interactive Brokers

Pre aktívnych investorov, ktorí obchodujú niekoľkokrát do mesiaca je najvhodnejšia platforma Interactive Brokers, ktorá ponúka všetky investičné aktíva, najširšiu ponuku trhov, výborné dodatočné služby a to všetko s nízkymi poplatkami za jednotlivé transakcie. Pre bežných investorov nie je tento broker vhodný v dôsledku vysokých poplatkov za neaktivitu. Broker od investorov požaduje, aby preobchodovali $10 dolárov mesačne. V prípade, ak danú sumu investor nezobchoduje, napr. na transakciách zaplatí v mesiaci 4 doláre, broker si stiahne zvyšných 6 dolárov. A pri takých nízkych poplatkoch, ktoré Interactive brokers ponúka je pre bežného iinvestora obtiažne dosiahnuť takú úroveň poplatkov.


Marek Malina

Uvažuješ nad investovaním?

V rámci naších služieb ponúkame analýzu investičného aktíva (https://economicsolutions.sk/financna-analyza), v ktorej Vám zanalyzujeme Vami zvažovanú investíciu, či už ide o nákup akcií, ETF, podielových fondov alebo Vám vyhľadáme potenciálne príležitosti vzhľadom na Vaše riziko, finančné možnosti a investičné preferencie. Naďalej sledujte náš blog, v ktorom budeme pravidelne pridávať investičné tipy a novinky zdarma.